Αλουμινοταινία: χρησιμότητα - προβλήματα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79503 από Gdevil
Θα σας γράψω την προσωπική μου ιστορία σε σχέση με την αλουμινοταινία και θα καταλήξω ρωτόντας ποιά είναι η χρησιμότητά της.

Όταν έβαλα την καμινάδα μου ο μάστορας μου έβαλε σε όλες τις ενώσεις αλουμινοταινία.
Και είχα και πολλά κομμάτια μέσα στη φούσκα.
Ενώ λοιπόν είχε βάλει σωστά τα κομμάτια και ενώ έβαλε και σιλικόνη 1200 βαθμών στις ενώσεις έβαλε και αλουμινοταινία.
Αποτέλεσμα?
Σε κάθε δοκιμαστικό άναμμα της εστίας μου έβγαινε μία μυρωδιά.
Καθώς δεν είχα ασχοληθεί προηγούμενα με εστίες και καμινάδες και ξύλα δεν μπορούσα να καταλάβω τι μυρωδιά ήταν και από που προερχόταν
Ηταν πάντως ξεκάθαρα μυρωδιά που δεν ήταν καπνού.
Οπότε για αρκετές μέρες περίμενα να καεί ότι ήταν αυτό που μύριζε.
Ελα που όμως δεν έλεγε να σταματήσει.
Η αρχική μου ιδέα ότι ήταν από τα μέταλα της καμινάδας που έπρεπε να καούν και να "στρώσουν" εγκατέλειψε τον εγκέφαλό μου.
Αρχισα να ψάχνω τους αεραγωγούς.
Αλλά δεν προερχόταν από εκεί.
Προερχόταν από την φούσκα.
Και το θέμα ήταν ότι δεν υπήρχε μυρωδιά σε χαμηλές θερμοκρασίες.
Μόνο όταν η εστία ανέβαζε θερμοκρασία.

Τελικά να μη τα πολυλογώ βρέθηκε ότι η αλουμινοταινία έβγαζε μυρωδιά από την κόλλα της.
Τράβηξα ένα καλό τσίτωμα την εστία και έτσι ξεράθηκαν όλες οι κόλλες.
Μυρωδιές τέρμα.
Αλλά επίσης και η χρησιμότητα της αλουμινοταινίας τέρμα.
Με την κόλλα ξεραμένη δεν έκανε καμμία δουλειά.
Ξεκολούσε όπως ξεκολάς ένα πόστ ιτ που το έχεις κολλήσει πριν ένα εξάμηνο.


Μετά την ιστορία μου λοιπόν μου και μιας και μου δημιουργήθηκε η απορία εάν αυτή η αλουμινοταινία που ευρέως χρησιμοποιείται έχει κάποια χρησιμότητα και ειδικά όσον αφορά τις καμινάδες σας ζητάω να μου πείτε εάν κάνω λάθος.
Γιατί προσωπικά μόνο σε μπελά με έβαλε.
Η καμινάδα πρέπει να μπεί σωστά, να στηριχτεί σωστά και εάν κάποιος θέλει ας βάλει και πυράντοχη σιλικόνη στις ενώσεις. Αλλά δεν βλέπω κανένα λόγο να μπει αλουμινοταινία.

ΥΓ1 την χρησιμότητά της σε ενώσεις όπου δεν αναπτύσεται μεγάλη θερμοκρασία πχ σε αεραγωγούς την δέχομαι. Αλλά νομίζω ότι ευρύτατα χρησιμοποιείται σε καμινάδες.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79507 από dimlyk
η χρησιμοτητα της να κουκουλωνει κακοτεχνιες γενικα
και αφ ετερου μοδα και ευκολια
με εξαιρεση καποιους τυπους εφαρμοφων με αλλουμινοφυλα συνηθως

με αυτα τα δεδομενα παντως ...αν και το περιοριζεις στα τζακια
οπου υπαρχει αναγκη αποσυναρμολογησης ...πχ ξυλοσομπες ,,,παρεχει σημαντικη ευκολια

και φυσικα κιε δω σημασια εχει η ποιοτητα της ταινιας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79511 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
στην αγορά υπάρχουν τουλάχιστον 2 ταινίες η μια αντέχει τους 170 βαθμούς και η άλλη στους 350 προφανώς σου έβαλαν την φτηνή . η μία μπαίνει στους αεραγωγούς και η άλλη σε καμινάδα .
αν στο τζάκι σου δεν έχεις μοτερ αναρρόφησης και έχεις σωστό ελκυσμό τότε δεν θα έχεις λογικά κανένα πρόβλημα .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79526 από Gdevil

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: στην αγορά υπάρχουν τουλάχιστον 2 ταινίες η μια αντέχει τους 170 βαθμούς και η άλλη στους 350 προφανώς σου έβαλαν την φτηνή . η μία μπαίνει στους αεραγωγούς και η άλλη σε καμινάδα .
αν στο τζάκι σου δεν έχεις μοτερ αναρρόφησης και έχεις σωστό ελκυσμό τότε δεν θα έχεις λογικά κανένα πρόβλημα .

Πιθανότατα υπάρχει και τρίτη. Που αντέχει μέχρι τους 70 βαθμούς.
Γιατί τόσο μετρούσα την θερμοκρασία στην καμινάδα με ηλετρονικό θερμόμετρο όταν ξεκινούσε να μυρίζει.
Ποτέ η καμινάδα (εξωτερικά μιλάω πάντα) δεν έφτασε τους 170.

Παρεπιπτόντως πουθενά σε καμμία αλουμινοταινία δεν είδα να γράφουν μέχρι πόσο αντέχουν
Αφού την πάτησα παρατηρούσα στα μαγαζιά που τις πουλάνε κάθε είδους αλουμινοταινία


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79531 από ippomas
Απο οτι γνωριζω υπαρχουν πολλων ειδων αλουμινοταινιες σε μετρα αε ποιοτητες και σε τιμες. Μεχρι και τα σουπερ εχουν πουληση αλουμινοταινιες. Ισως να σου ετυχε μια αστοχια υλικου, εγω θα δοκιμαζα με μια καινουργια ετσι για να βγω απο την περιεργεια.

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #79535 από Gdevil
@ippomas
Εγώ την πάτησα και μετά από 2 μάστορες που ήρθαν και δεν καταλάβαιναν τι μυρωδιά ήταν αυτή βρέθηκε ένας φίλος που παρατήρησε την προέλευση της μυρωδιάς και λύθηκε το πρόβλημά μου.

Το θέμα περισσότερο το άνοιξα για μελλοντικούς "παθόντες"

Γιατί ουσιαστικά δεν βλέπω και την χρησιμότητα της ταινίας αυτής στις καμινάδες και ειδικά στα κομμάτια μέσα στην φούσκα όπου αναπτύσονται θερμοκρασίες.
Εάν μπαίνει για να φράσει κάποια κακοτεχνία είτε θα μυρίζει (εάν είναι ποιότητας που δεν αντέχει θερμοκρασίες) είτε κάποια στιγμή (φαντάζομαι όσο καλή και αν είναι δεν θα αντέχει η κόλλα της για πάνω από 2-3 χρόνια) θα ξεραθεί η κόλλα και η κακοτεχνία θα έχει μείνει μιας και η ξεραμένη ταινεία δεν θα κάνει δουλειά.
Γιαυτό είπα. Σωστά τοποθετημένα τα κομμάτια. Σωστή στήριξη. Αντε και για όποιον θέλει πυράντοχη σιλικόνη.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ