Εγκατάσταση θέρμανσης - αναζήτηση λύσης

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #3915 από mastoras
Μάνο καλημέρα.
Σαν αρχή σου συστήνω να φτιάξεις την εγκατάσταση-σωληνώσεις για την διανομή ζεστού νερού θέρμανσης σε κάθε χώρο.
Στην συνέχεια να τοποθετήσεις τα σώματα, μποιλέρ για ζεστά νερά χρήσης, καμινάδα, κτλ.

Το ποια θερμαντική συσκευή, ξύλου-πελλετ-πετρέλαιο-αέριο κτλ θα βάλεις στο υπόγειο για να θερμάνει το νερό του κυκλώματος για να σε ζεστάνει το σπίτι, δεν έχει καμιά σχέση με όλα τα υπόλοιπα.

Για τις σόμπες πέλλετ ξέχνα το. Δεν ενδεικνύεται για τέτοια δύσκολα από πλευράς θέρμανσης σπίτια.

Το να βάλεις λεβητά-καυστήρα πέλλετ αντί πετρελαίου είναι άλλο θέμα, και δεν έχει καμιά σχέση με την σόμπα. Δύσκολη περίπτωση να πάρει κανείς μια απόφαση, τι τελικά να κάνει, και αυτό γιατί είναι ακριβές οι συσκευές που καίνε πέλλετ. Εφόσον το σπίτι δεν προορίζεται για μόνιμη κατοικία, θα σου πρότεινα την λύση μιας ελαφράς μεταχειρισμένης ατομικής μονάδας πετρελαίου τύπου kityrami-saturn-κτλ και στο μέλλον βάζεις ένα καλό εργαλείο για pellet.

Για την χάλουα την λύση την έχεις βρει μόνος σου.....και είναι η ιδανική. ;) Μια ξυλόσομπα στο δωμάτιο του υπογείου θα σου χάριζε πέρα από την θαλπωρή και μια μεγάλη ευχαρίστηση και ψυχική γαλήνη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4233 από mpap
Καλησπέρα και πάλι.

δηλαδή σόμπα πέλλετ που να συνδέεται με καλοριφέρ πιστεύεις ότι δεν θα έχω απόδοση ε;

θα κοιτάξω την λύση αυτή να δώ τι και ποσο θα μου βγεί.

πάντως εάν τελικά καταλήξω σε σύστημα πετρελαίου, εγώ σκέφτομαι την σόμπα ξύλου να την βάλω στο ισόγειο όπου θα είναι και το σαλονάκι, και όχι στο υπόγειο. για ποιο λόγο προτείνεις υπόγειο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4240 από N1k0s
Καλησπέρα , να αναφέρω μια διαφορετική λύση ;

Την λύση των αερόθερμων καναλιών ...

Με μία σόμπα με οποιοδήποτε καύσιμο ( ξύλο, πέλλετ , πετρέλαιο , φυσικό αέριο και ότι άλλο θες ) μπορείς να διανέμεις τον ζεστό αέρα σε όλο το σπίτι ... Το έχω δει στη πράξη με ξυλόσομπα να ζεσταίνει 50 τμ όροφο , επάνω άλλα τόσα όροφο και σοφίτα , τόσο που στο επάνω όροφο μετά από λίγο κλείνουν τις περσίδες ...

Βέβαια μία σόμπα μπαίνει στο σαλόνι για να την θαυμάζεις οχι στο υπόγειο , εκεί βάζεις λέβητα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4248 από mastoras
Σόμπα ξύλου στο σαλόνι ? Μόνο εάν πρόκειται για εξοχικό, η το σπίτι στο χωριό.

θα σε φάει η κάπνα και η μουτζούρα. Εκτός εάν είστε νοσταλγοί του παρελθόντος. :)

Δεν είπα ότι ο λέβητας πέλλετ δεν θα έχει απόδοση.

Και όσα έχω αναφέρει στο προηγούμενο μου πόστ, αφορούν και το θέμα του ενοικιοστασίου που ανέφερες. Κανένας νοικάρης δεν θα σου πληρώσει ταλαιπωρία. ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4252 από Asteris
Πλάκα κάνεις? Ποιά κάπνα και μουτζούρα? Τι θυμάσαι, τις σόμπες του 60 και του 70? Σπίτι μου και στου πεθερού μου, όχι κάπνα, ούτε μυρωδιά ξύλου δεν υπάρχει. Καμιά φορά ανοίγω λίγο την πόρτα επίτηδες, για να μυρίσει λίγο, για το γούστο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν #4255 από mastoras
Δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω, αφού την έχεις στο σπίτι και την δουλεύεις. :)

Εγώ έχω άλλες εμπειρίες.
Οταν έχει φλόγα η σόμπα, όντως δεν καπνίζει. Αλλά εάν κάτσει η φωτιά, και προσπαθήσεις να την ανάψεις δεν μπορεί να μην έχεις ντουμάνι ? :huh:

Δεν την καθαρίζεις ? Στάχτες δεν βγάζεις συνέχεια ? Όταν βάλεις προσανάμματα η τροφοδοτείς ξύλα, δεν λερώνεις τον τόπο ?

Η τρέχεις με μια ηλεκτρική σκούπα συνέχεια ?
Last edit: 12 Χρόνια 2 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.084 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ