Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42076 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε:

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε: Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Διάβασα ότι όταν φτάσει στους 88 βαθμούς η θερμακρασία στο λέβητα δινει εντολή σε ένα κυκλοφοριτή και κάνει αποθέρμανση. Εγώ έχω 3 κυκλοφοριτές σε τρείς ορόφους που πέρνουν εντολή απο τον υδροστάτη του δοχείου αδράνειας. Θα λειτουργίσει σε μένα η αποθέρμανση του λέβητα ή όχι;Γιατί ποσο πολύ πίσσα στον κάδο με τα ξύλα; Από τις πρώτες μέρες που τον άναψα και γέμισε πίσσα. Την θερμοστατική βαλβίδα για τα επιστρεφόμενα την έχω στο 6 και έχω 65 βαθμούς επιστρεφόμενα.

Μπαμπη εχεις κυκλοφοριτη αναμεσα στο λεβητα και στο δοχειο αδρανειας? η στελνει ο κυκλοφοριτης του λεβητα για τα επιστρεφομενα. Πιο απλα εχεις εναν η δυο κυκλοφοριτες αναμεσα στο λεβητα και στο δοχειο αδρανειας?


Γιάννη έχω ένα κυκλοφοριτή ανάμεσα στο λέβητα και στο δοχείο αδράνειας που δουλεύη απο τους 60 βαθμούς και κυκλοφορή το νερό μόνο στο λέβητα και δοχείο. Απο το δοχείο αδράνειας τραβάνε νερό τρείς κυκλοφοριτές, ένας για κάθε όροφο, που πέρνουν εντολή από ένα υδροστάτη τοποθετημένο στο δοχείο και τον έχω ρυθμίση στους 40 βαθμούς. Γιάννη πίσσα έχεις καθόλου; Πως την αντιμετωπίζεις;

Εχω και εγω λιγο πισσα.Περση ελεγα οτι τα ξυλα ειναι χλωρα φετος εχω ξερα 1.5χρονων αλλα παλι εχει λιγο πισσα. εχω επιστροφες 65 και εγω η πισσα καιγεται και πεφτει κατω αλλα παντα υπαρχει νεα. Δεν μπορω να κανω κατι αν και εχω δοκιμαση πολλους τροπους. Μια φορα το μηνα φτανω το λεβητα 90 β. και με μια σπατουλα μεγαλη την καθαριζω. Εχω βρει τη λυση για τον υδροστατη σου στο δοχειο και στο πινακα του λεβητα αλλα πρεπει να κανεις καπποιες αλλαγες.Θα εχεις προβλημα με υπερθερμανση καποια στιγμη.Αυτος που στον εβαλε εκανε λαθη οπως και σε εμενα. Εμαθα πιο πολλα απο αυτους.Τι θα γινει αν το δοχειο σου φταση 90β. και ο λεητας εχει ξυλα ακομη? Αν θελεις θα σου πω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42200 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Φυσικά θα ήθελα να μάθω. Έχω μιλήσει με τον ηλεκρολόγο και του είπα σε περίπτωση υπερθέρμανσης τη θα γίνει; Μου είπε ότι από τη στιγμή που δουλεύη συνέχεια ο κυκλοφοριτής του δοχείου και τον έχω ρυθμισμένο τον λέβητα στους 75β δεν θα ανέβει το νερό πάνω απο 90β. πάντος σήμερα το πρωί ο λεβητας είχε φτάσει τους 84β, τον είδα και έπαθα πλάκα, αλλά δεν πήγε πιο πάνω. Πρότεινα στον ηλεκτρολόγο με τον 2 υδροστάτη που έχω να τον συνδέσουμε να δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές των σπιτιών να ανοίγουν όταν το δοχείο φτάσει τους 88β, αλλά έχει πολύ δουλειά αυτόν τον καιρό και μου τα μασούσε.Πάντος παρόλη την πίσσα που έχει (δεν έχω δει άλλο λέβητα και δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγη) η απόδοση του είναι πολύ καλή, βέβαια δεν άρχισαν ακόμα τα κρύα. Τι ξύλα καίς, εγώ έχω 15 τόνους καστανιά και 8 τόνους πεύκο, το βάζω μισά - μίσα.
Φίλε Γιάννη περιμένω νέα σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42399 από γιαννης δελτα
Απαντήθηκε από γιαννης δελτα στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

mpampis έγραψε: Φυσικά θα ήθελα να μάθω. Έχω μιλήσει με τον ηλεκρολόγο και του είπα σε περίπτωση υπερθέρμανσης τη θα γίνει; Μου είπε ότι από τη στιγμή που δουλεύη συνέχεια ο κυκλοφοριτής του δοχείου και τον έχω ρυθμισμένο τον λέβητα στους 75β δεν θα ανέβει το νερό πάνω απο 90β. πάντος σήμερα το πρωί ο λεβητας είχε φτάσει τους 84β, τον είδα και έπαθα πλάκα, αλλά δεν πήγε πιο πάνω. Πρότεινα στον ηλεκτρολόγο με τον 2 υδροστάτη που έχω να τον συνδέσουμε να δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές των σπιτιών να ανοίγουν όταν το δοχείο φτάσει τους 88β, αλλά έχει πολύ δουλειά αυτόν τον καιρό και μου τα μασούσε.Πάντος παρόλη την πίσσα που έχει (δεν έχω δει άλλο λέβητα και δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγη) η απόδοση του είναι πολύ καλή, βέβαια δεν άρχισαν ακόμα τα κρύα. Τι ξύλα καίς, εγώ έχω 15 τόνους καστανιά και 8 τόνους πεύκο, το βάζω μισά - μίσα.
Φίλε Γιάννη περιμένω νέα σου.

Εγω εχω μεσε οξια και λευκα. 15 τονους περιπου. περσυ εκαψα 8 τονους απο τα χριστουγεννα και μετα. Το πευκο δεν ειναι καλο ξυλο.Εγω εχω λιγη πισσα στο τοιχωματα δεν τρεχει. Ο κατω θαλαμος ο καπνοδοχος ειναι πεντακαθαρα και ετσι δεν ανησυχω. Εχεις της ηλεκτρολογικες συνδεσεις του λεβητα? δυο αλλαγες θα κανεις και τελειωσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42405 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
Παιδιά το πεύκο δεν αντενδείκνυται για καύσιμο, λόγω καταλοίπων που αφήνει?

Μετά πως θα καθαρίσετε λέβητες - καμινάδες?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42665 από mpampis
Απαντήθηκε από mpampis στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p

γιαννης δελτα έγραψε:

mpampis έγραψε: Φυσικά θα ήθελα να μάθω. Έχω μιλήσει με τον ηλεκρολόγο και του είπα σε περίπτωση υπερθέρμανσης τη θα γίνει; Μου είπε ότι από τη στιγμή που δουλεύη συνέχεια ο κυκλοφοριτής του δοχείου και τον έχω ρυθμισμένο τον λέβητα στους 75β δεν θα ανέβει το νερό πάνω απο 90β. πάντος σήμερα το πρωί ο λεβητας είχε φτάσει τους 84β, τον είδα και έπαθα πλάκα, αλλά δεν πήγε πιο πάνω. Πρότεινα στον ηλεκτρολόγο με τον 2 υδροστάτη που έχω να τον συνδέσουμε να δίνει εντολή στους κυκλοφοριτές των σπιτιών να ανοίγουν όταν το δοχείο φτάσει τους 88β, αλλά έχει πολύ δουλειά αυτόν τον καιρό και μου τα μασούσε.Πάντος παρόλη την πίσσα που έχει (δεν έχω δει άλλο λέβητα και δεν ξέρω αν είναι πολύ η λίγη) η απόδοση του είναι πολύ καλή, βέβαια δεν άρχισαν ακόμα τα κρύα. Τι ξύλα καίς, εγώ έχω 15 τόνους καστανιά και 8 τόνους πεύκο, το βάζω μισά - μίσα.
Φίλε Γιάννη περιμένω νέα σου.

Εγω εχω μεσε οξια και λευκα. 15 τονους περιπου. περσυ εκαψα 8 τονους απο τα χριστουγεννα και μετα. Το πευκο δεν ειναι καλο ξυλο.Εγω εχω λιγη πισσα στο τοιχωματα δεν τρεχει. Ο κατω θαλαμος ο καπνοδοχος ειναι πεντακαθαρα και ετσι δεν ανησυχω. Εχεις της ηλεκτρολογικες συνδεσεις του λεβητα? δυο αλλαγες θα κανεις και τελειωσες.


Πήρα 8 τόνους πεύκο με 37 ευρώ τον τόνο, το καίνε και κάτι φίλοι μου στο τζάκι και το μόνο πρόβλημα που μου είπανε είναι ο πολύς καπνός.Θα δοκιμάσω να κάψω μόνο καστανιά για καμιά εβδομάδα μήπως δω διαφορά.Ο κάτω θάλαμος και μένα είναι καθαρός δεν έχει καθόλου πίσσα. Ναι έχω τις ηλεκτρολογικές συνδέσης. Είμαι περίεργος να δω μήπως ο ηλεκτρολόγος τα έχει συνδέση σωστά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #42725 από androutso
Απαντήθηκε από androutso στο θέμα Vitoligno 100-S 30kW by sot.p
βγενω λιγο απο το θεμα σας ως προς τον λεβητα. Αλλα που το βρεικες το πευκο 37 ευρο?
Εδω προς την Πελοπονησο που ειμαι εγω παει απο 90 εως και 150 μου ειπαν.

ATMOS DC32S
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by androutso.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ