Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97383 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Δημητρη και κυβικο να ειναι παλι πλερουα ειναι η υποθεση και ισος και παραπανω σε παλετα,οχι παρε κλαρκ οχι πληρωσε φορτηγο να στο φερει οχι πληωσε(η κερασε καναν γνωστο που ξερει να το χειριζετε και τον αγκαρεψες να'ρθει να τα κατεβασει!)οχι βαλε πετρελαιο στο κλαρκ,φθηνοτερα βγαινει χυμα και κουβαλημα στυλ κουβαλα μαυρε που λες!
30 ευρω το κεφαλι 8ωρο 4 ατομα βγαινει η δεν βγαινει η δουλεια?
Στην καλυτερη περιπτωση 100 ευρω ο τονος θα βγει και μουσκεμα ξυλα !
Εξαλου και αυτα τα 95 και 93 που ακουγονται για τιμες(ειδικα μιας και δεν συμπεριλαμβανεται η εκφορτωση που ανεβαζει την τιμη) τονου εμενα μου φαινονται ακριβες,ειδικα αμα το συγκρινω με περυσι που μου εφεραν 110 τονο-τονο και ανατροπη στον χωρο μου και ουτε κλαρκ ουτε Αλβανους ουτε τιποτα,και διαλεξα μαλιστα και τα πιο στεγνα ξυλα απο την περιηγηση μου απο μαντρα σε μαντρα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97384 από erimitis
Απαντήθηκε από erimitis στο θέμα Τιμές ξύλου
Δεν ξερω ρε παιδες εμενα με βολευουν παλετες.Ο καθενας κανει το κουμαντο του για αυτο και ολοι εχουμε δικιο.Μακαρι ο καθενας να βρει την προσφοροτερη τιμη που νομιζει και την καλυτερη ποιοτητα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97386 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Aληθεια βγηκε κανεις στους μαντραδες να ρωτησει ποσο πουλανε τωρα λιανικη τον τονο?
Γιατι εαν ειναι να μας βγαινει 100+ ο τονος (με τα γ@μησιατικα του ξεφορτωματος τα υπολογιζω)για παραγγελιες νταλικες ολοκληρες ειτε απο Βουλγαρια ειτε απο Ελλαδα τοτε τι θα ζητανε φετος οι μαντραδες?
Εναν που πηρα παντος τηλ. που πουλαει 1,8 κυβικα (το ξαναγραψα)ζηταει 140 ευρω τα μουκεμα και 170 τα ξηραντηριου,καλα του λεω οτι πεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97387 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τιμές ξύλου

GeoTa έγραψε: Θόδωρε έχει σημασία αυτο που ρωτά ο Δημήτρης.

Εγώ επαναλαμβάνω πέρισυ πήρα απο Αριδαία 16κυβικά χύμα και οταν τα στοιβαξα ητανε με το ζορι 11 !!!


Σωστός...
Εψαχνα να δώ εάν ο πίνακας στη σελίδα 11 από το ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ εγχειρίδιο που δείχνει ότι η σχέση
σχισμένα καυσόξυλα σε παλλέτες (1,61) διά σχισμένα καυσόξυλα χύδην (2,38) = 0,67 ισχύει στην πράξη
Και μόλις μου το απέδειξες
10,8 διά 16 = 0,67

Οπότε πολύ σημαντικό όντως για τι κυβικά μιλάει ο καθένας
άλλο τα χύδην κυβικά στο φορτηγό και άλλο τα καλά ντανιάσμένα κυβικά σε παλλέτες


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97391 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τιμές ξύλου

kosmidis80 έγραψε: Επανερχομαι με μια προσφορά που πηρα σήμερα από Αριδαία.

ρώτησα για δύο περιπτώσεις :

1) 10 τόνοι.... Τιμή 87-93 / τονο, εξαρτάται από το ποτε θα παραγγείλω.

2) 35 Κυβικά.....Τιμή 2.000 Ε συνολο


Και στις δυο περιπτώσεις μιλαμε για παράδοση στην Θεσσαλονικη και φυσικα με αποδειξη και ολα τα εγγραφα για να ερθει το φορτηγο.

Επειδη ο ανθρωπος ειναι φιλος - φιλου μου ξηγηθηκε εξ αρχης οτι :

Στην α περιπτωση μιλαμε για φρεσκα ξυλα
Στην β περιπτωση μιλαμε για ξυλα τα οποια εχουν τραβηξει ετσι ωστε να βγει το βαρος και να μην ειναι υπερβαρο το φορτηγο.

Περιμενω αποψεις?!

α)
10 Τόνοι υγρά ξύλα (υγρασία 45%) είναι ίσο με 6,875 τόνους ξύλα υγρασίας 20% που είναι ίσο με 15,27 κυβικά ντανιασμένα σε παλλέτες
δλδ για 870 ευρώ παίρνεις 15,27 κυβικά (σε παλλέτες) ξύλα που μετά το καλοκαίρι θα έχουν υγρασία 20% και θα ζυγίζουν 6,875 τόνους
δλδ 126 ευρώ ο τόννος ή 57 ευρώ το κυβικό (σε παλλέτες)

β)
2000 τα 35 κυβικά σημαίνει
57 ευρώ το κυβικό
αν είναι σε παλλέτες τότε είναι ίδια τιμή με πριν
αν είναι χύμα κυβικά πάνω στο φορτηγό τότε σημαίνει 24 κυβικά σε παλλέτες (δες ακριβώς προηγούμενο σχόλιό μου)
δλδ βγαίνει 83 ευρώ το κυβικό (σε παλλέτες)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97437 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τιμές ξύλου
Σαμη τωρα σε εμας εχει 120 ο τονος και αναμενεται μετα το Πασχα να πεσει στα επιπεδα με περυσι δηλαδη 100-110 βαρια.

Το ποσο συμφερει ή οχι τελικα να προπληρωσεις σε εναν μηνα τα καυσιμα ολης της χρονιας ειναι ενα ζητημα?! Η ολη δουλεια γιατι γινεται αληθεια? στους 10 τονους τι θα κερδισω? 100-150 Ε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.201 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ