Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #76403 από love.bacardi
Απαντήθηκε από love.bacardi στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
ανοιξε την και ξεβιδωσε τις 4 βιδες του μοτερ βγαλτο προσεκτικα και δες τι παιζει, καταρχην δες με κλειστη την σομπα οταν γυρνας το μοτερ με το χερι αν ακουγεται.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #76408 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε: Από σήμερα το πρωί έχω ένα σφύριγμα το οποίο αν έχω εντοπίσει σωστά, έρχεται από το μοτέρ των καυσαερίων. Ακούγεται σαν τουρμπινα από αεροπλάνο. Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το διορθώσω; Αυτή τη στιγμή είμαι στο παιδικό δωμάτιο με μισοκλειστη πόρτα (2ος όροφος μεζονέτας) και τον ακούω!!! Μιλάμε, σπάει αρχ&%*ια.... Έχω μια ΗΡ60


Σε τη σκάλα έχεις τα καυσαέρια και σε τη σκάλα δουλεύεις την σόμπα. Σαν αρχή χαμήλωσε 20 βαθμούς τα καυσαέρια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #76467 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stoikon έγραψε:

pannarab έγραψε: Από σήμερα το πρωί έχω ένα σφύριγμα το οποίο αν έχω εντοπίσει σωστά, έρχεται από το μοτέρ των καυσαερίων. Ακούγεται σαν τουρμπινα από αεροπλάνο. Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το διορθώσω; Αυτή τη στιγμή είμαι στο παιδικό δωμάτιο με μισοκλειστη πόρτα (2ος όροφος μεζονέτας) και τον ακούω!!! Μιλάμε, σπάει αρχ&%*ια.... Έχω μια ΗΡ60


Σε τη σκάλα έχεις τα καυσαέρια και σε τη σκάλα δουλεύεις την σόμπα. Σαν αρχή χαμήλωσε 20 βαθμούς τα καυσαέρια.


μου το έκανε στη 2η σκάλα λειτουργίας. Η ταχύτητα του μοτέρ καυσαερίων είναι στο 180 (είναι ήδη κατεβασμένη 20V από την εργοστασιακή της ρύθμιση)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #76479 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα
Και να συνεχίσω λέγοντας ότι το κάνει σε όλες τις σκάλες (μόνο στην 1η δεν το έβαλα). Επίσης, εκεί που ακούς το σφύριγμα "σβήνει" σιγά σιγά, μετά ξανα-ανεβαίνει και συνεχίζει σε αυτό το μοτίβο......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #76481 από stoikon
Απαντήθηκε από stoikon στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

pannarab έγραψε:

stoikon έγραψε:

pannarab έγραψε: Από σήμερα το πρωί έχω ένα σφύριγμα το οποίο αν έχω εντοπίσει σωστά, έρχεται από το μοτέρ των καυσαερίων. Ακούγεται σαν τουρμπινα από αεροπλάνο. Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το διορθώσω; Αυτή τη στιγμή είμαι στο παιδικό δωμάτιο με μισοκλειστη πόρτα (2ος όροφος μεζονέτας) και τον ακούω!!! Μιλάμε, σπάει αρχ&%*ια.... Έχω μια ΗΡ60


Σε τη σκάλα έχεις τα καυσαέρια και σε τη σκάλα δουλεύεις την σόμπα. Σαν αρχή χαμήλωσε 20 βαθμούς τα καυσαέρια.


μου το έκανε στη 2η σκάλα λειτουργίας. Η ταχύτητα του μοτέρ καυσαερίων είναι στο 180 (είναι ήδη κατεβασμένη 20V από την εργοστασιακή της ρύθμιση)


Γιατί ο θόρυβος μάλλον είναι από παλμούς λαμαρίνας και μεγαλώνει γιατί ο θάλαμος καυσαερίων είναι σαν ηχείο, παίξε λίγο με τις στροφές μήπως κάπου σταματήσει. Αλλιώς άνοιξε το μοτέρ καυσαερίων βγάζοντας τις 4 βίδες, η φλάντζα μάλλον θα κοπεί αλλά δεν πειράζει ξανά βάλτη όπως είναι.
Πρέπει να βρεις πυρίμαχο χαρτόνι για να φτιάξεις και να βάλεις διπλή φλάντζα. Αν έχει κενά ο έλικας βάλε ροδέλα. Πρόσεχε να βάλεις σωστά τα καλώδια. :)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pannarab

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #76487 από pannarab
Απαντήθηκε από pannarab στο θέμα Κινέζικη αερόθερμη σόμπα

stoikon έγραψε:

pannarab έγραψε:

stoikon έγραψε:

pannarab έγραψε: Από σήμερα το πρωί έχω ένα σφύριγμα το οποίο αν έχω εντοπίσει σωστά, έρχεται από το μοτέρ των καυσαερίων. Ακούγεται σαν τουρμπινα από αεροπλάνο. Καμιά ιδέα για το πως μπορώ να το διορθώσω; Αυτή τη στιγμή είμαι στο παιδικό δωμάτιο με μισοκλειστη πόρτα (2ος όροφος μεζονέτας) και τον ακούω!!! Μιλάμε, σπάει αρχ&%*ια.... Έχω μια ΗΡ60


Σε τη σκάλα έχεις τα καυσαέρια και σε τη σκάλα δουλεύεις την σόμπα. Σαν αρχή χαμήλωσε 20 βαθμούς τα καυσαέρια.


μου το έκανε στη 2η σκάλα λειτουργίας. Η ταχύτητα του μοτέρ καυσαερίων είναι στο 180 (είναι ήδη κατεβασμένη 20V από την εργοστασιακή της ρύθμιση)


Γιατί ο θόρυβος μάλλον είναι από παλμούς λαμαρίνας και μεγαλώνει γιατί ο θάλαμος καυσαερίων είναι σαν ηχείο, παίξε λίγο με τις στροφές μήπως κάπου σταματήσει. Αλλιώς άνοιξε το μοτέρ καυσαερίων βγάζοντας τις 4 βίδες, η φλάντζα μάλλον θα κοπεί αλλά δεν πειράζει ξανά βάλτη όπως είναι.
Πρέπει να βρεις πυρίμαχο χαρτόνι για να φτιάξεις και να βάλεις διπλή φλάντζα. Αν έχει κενά ο έλικας βάλε ροδέλα. Πρόσεχε να βάλεις σωστά τα καλώδια. :)


Αυτό πιστεύεις ότι είναι η λύση του προβλήματος; Το μοτέρ το έχω ξαναβγάλει στο παρελθόν, οπότε η χάρτινη αυτή φλάντζα έχει ήδη σχιστεί.

Δλδ το μοτέρ μεταφέρει θορύβους στο μεταλικό "καβούκι" στο οποίο εφαρμόζει και έτσι μεταφέρει το σφύριγμα; Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα λαδώματος; Όπως θα το ανοίξω να το ψεκάσω και λίγο;
Χθες που έπαιζα με τις ταχύτητες του μοτέρ καυσαερίων, νομίζω ότι όταν την έριξα πολύ (νομίζω 130 είναι το minimum) περιορίστηκε ή σταμάτησε, αλλά δεν το άφησα φοβούμενος το ότι θα χαλάσω τη σωστή καύση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.226 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ